Baş Ağrısı Burun Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Baş Ağrısı Burun Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı ve Burun Tıkanıklığı

Baş ağrısı ve burun tıkanıklığı, en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Bu iki şikâyet her zaman bağımsız bir hastalık olmayabilir. Hem baş ağrısı hem de burun tıkanıklığı, başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu rahatsızlıklar, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği için bir an önce tedavi edilmelidir.

Burun, çeşitli nedenlerle tıkanabilir ve akmaz. Burun tıkanıklığını sıkça tetikleyen faktörler arasında kuru hava, soğuk algınlığı ve alerji yer alır. Bu durum, sinüslerin dolmasına neden olabilir. Sinüs, burun içinde yer alan kemiklerin içindeki boşlukları ifade eder. Uzun süreli burun tıkanıklığı, bu bölgelerin iltihaplanmasına ve sinüzit olarak bilinen iltihaplı hastalığa yol açar. Sinüzit, tedavi edilmediği sürece daha da şiddetlenir ve göz altı kemikleri ile alın bölgesinde ağrıya neden olur. Bu ağrı sadece bu bölgelerle sınırlı kalmaz; baş ağrısı da kaçınılmaz hale gelir. Özellikle şakaklarda ve başın üst kısmında görülen ağrının en belirgin sebebi sinüzittir.

Baş Ağrısı ve Burun Tıkanıklığı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Baş ağrısını geçici olarak ağrı kesicilerle hafifletebilirsiniz, ancak bu durum kısa süre içinde tekrar edebilir. Bu nedenle, daha kalıcı tedbirler almak önemlidir. Yapılması gereken en etkili şey, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmaktır. Doktor, ağrı kesici, antibiyotik ve burun damlası gibi ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca, evde burun tıkanıklığını giderecek bazı yöntemleri deneyerek baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

Evde uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

  • Sıcak suyun buharında bir süre beklemek
  • Acılı yiyecekler tüketmek
  • Saçları ıslak bırakmamak
  • Burun spreyi ve serum kullanmak
  • Bulunulan alanı sürekli nemli tutmak
  • Okaliptüs yağından hazırlanan kaynar suyun buharında beklemek
  • Bol bol C vitamini almak

Bu yöntemler, burun tıkanıklığını hafifletebilir ve baş ağrısını azaltabilir. Ancak, kalıcı bir çözüm için mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürük ve Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Öksürük ve Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Sürekli Burun Kanaması Nedenleri?

Sürekli Burun Kanaması Nedenleri?

Burun Kaldırma Estetiği

Burun Kaldırma Estetiği

Burun Deliği Küçültme Uygulaması

Burun Deliği Küçültme Uygulaması

Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?