Burun Akıntısını Ne Keser?
12 Temmuz 2024

Burun Akıntısını Ne Keser?


Özellikle kış aylarında kendini gösteren burun akıntısı, birçok kişiye ıstırap çektirmektedir. Burun akıntısı, her ne kadar normal bir durum olarak görülse de aslında bazen çok büyük rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlardan dolayı burun akıntısına karşı baştan tedbir almak gerekir. Bu tip önemli bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalanlar, "Burun akıntısını ne keser?" sorusuyla fazla ilgilenmektedirler.

Burun Akıntısını Kesen Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Zencefil: Burun akıntısı yaşandığında zencefile yönelmek gerekir. Burun akıntısının kesilmesinde etkili olan zencefil, faydalı antioksidan içerir. Viral hastalıklardan olan burun akıntısına karşı zencefil, iyice rendelenir ve içine az miktarda tuz eklenip karıştırılır. Gün içerisinde aynı zaman diliminde tüketilirse kısa bir sürede burun akıntısı kesilecektir.
  • Zerdeçal: Her ne kadar başka hastalıklar için kullanılsa da burun akıntısının kesilmesinde de kullanılmaktadır. Kısa bir sürede burun akıntısını gidererek kişinin rahatlamasını sağlar. Burun akıntısının kesilmesi için, zerdeçal kürü yapılması gerekir. Yani zerdeçal ve keten tohumu karıştırılarak kullanılır. İki bitki türü suya dökülüp kaynatılır. Daha sonra o kaynayan suyun buharı burundan teneffüs edilir. Burun akıntısına sebep olan kalın mukus tabakanın dağılmasına yardımcı olacaktır.
  • Fesleğen: Burun akıntısını ne keser sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biri de doğal yöntemler arasında yer alan fesleğen olacaktır. Çünkü bu bitki türünün birçok faydası bulunmaktadır. Burun akıntısını kısa sürede keserek, kişinin kısa sürede sağlığına kavuşmasını sağlar. Fesleğenin yaprakları vücudun ısısını dengeler ve burun akıntısına neden olan balgamın giderilmesinde yardımcı olur. Günlük rutin olarak düzenli kullanılması ya da çiğnenmesi durumunda şifa verecektir.
  • Sarımsak: Sosyal hayatta birçok faydası olan sarımsak, burun akıntısına karşı son derece etkilidir. Sarımsak, en etkili ve doğal bir antibiyotik olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun akıntısını ne keser sorulduğunda etkili bir cevap olarak karşımıza sarımsak çıkar. Günlük olarak bir iki diş sarımsak tüketmek burun akıntısını dindirecektir. Çıkardığı koku nedeniyle çevrede rahatsızlık verecek endişesine karşılık olarak sarımsak çayı şeklinde de kullanılabilir.
  • Kırmızı Biber: Doğal yöntemler arasında yer alan kırmızı biber, kullanılan yöntemler arasında en basit olanıdır. Gerek yemeklerde gerek çiğ olarak tüketilen kırmızı biber, kullanılması sonucunda burun akıntısının artarak mukus kanallarının tamamen boşaltılmasına yardımcı olur ve vücudun içerisinde yer alan toksinleri atılmasını kolaylaştırır.
  • Tuzlu Su: Diğer yöntemler arasında burun akıntısını kesen bir doğal yöntemlerden biridir. Tuzlu su yöntemi, burunda mukus tabakasını incelttikten sonra tıkanıklığı giderir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Kıllarının Önemi

Burun Kıllarının Önemi

Burun Şekilleri Nelerdir?

Burun Şekilleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Uykuda Burun Kanaması Neden Olur?

Uykuda Burun Kanaması Neden Olur?

Güncel

Burun Yağlanması Burun Yağlanmas Nedenleri?

Burun Yağlanması Burun Yağlanmas Nedenleri?