Estetik Burun Ameliyatı Sonrası
09 Temmuz 2024

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası:

Burunda estetik açıdan hoş olmayan şekil bozuklukları ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen işlevsel bozukluklar nedeniyle ihtiyaç duyulan estetik burun ameliyatı, cerrahi bir operasyon ile burnun hem işlevsellik hem de görünüm olarak düzeltilmesi işlemidir. Birçok kişi, burunlarındaki şekil bozukluğundan rahatsız olup estetik burun ameliyatı olmak isteyebilir. Ancak bu ameliyattan sonra burun görüntüsünün nasıl olacağı, yüz ile uyum sağlayıp sağlamayacağı ve ameliyattan sonra iyileşme süresi gibi birçok konuyu merak ederler. Estetik burun ameliyatı sonrası yapılması gerekenler bilindiği takdirde, ameliyat sonrası ortaya çıkacak birtakım durumlar kontrol altına alınabilir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler ve İyileşme Süresi

Estetik burun ameliyatında, burunda bulunan kemik ve kıkırdak yapıya şekil verilirken, işlem burun üzerindeki deride iz bırakmamak için burun derisine müdahale edilmeden yapılır. Estetik burun ameliyatı, hastanın yapılan işlemi görüp etkilenmemesi için genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Burun kemik ve kıkırdak yapısı kişinin yüz şekline göre düzeltildikten sonra, burnun içine kaygan bir yapıya sahip olan silikon tampon yerleştirilir. Daha sonra burunda oluşan yeni yapının korunması ve kemik üzerindeki derinin bu yapıya uyum sağlaması için genellikle plastik atel kullanılır.

Estetik burun ameliyatı sonrası, hastaya etkisi uzun sürecek ağrı kesiciler verildiği için burun bölgesinde ağrı şikayeti pek fazla olmaz. Ancak ameliyattan sonra burun bölgesinde şişlik durumu söz konusudur. Bu durumda ameliyattan hemen sonra bu bölgeye buz ile soğuk uygulama yapılmaya başlanır. Ameliyatın ilk günlerinde hastanın bu şişlik nedeniyle soluk alması biraz sıkıntılı olabilir. Ancak bu sürede birtakım krem ve damlalar hastanın rahatlamasını sağlar. Estetik burun ameliyatından 1 hafta sonra hastanın burnundaki silikon tampon ve bant çıkarıldıktan sonra burun ilk olarak oldukça şiş olur. Ancak bu durum zaman içerisinde azalarak kaybolacağı için endişelenilmesi gereken bir durum değildir. Estetik burun ameliyatından sonra bu şişliklerin tam olarak inmesi ise 6 ay sürer.

Estetik Burun Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Ameliyattan sonra ödemi engelleyip azaltmak için başın yüksekte kalacak şekilde uyunması gerekir. Bununla beraber, düzenli uyku ve beslenme de iyileşme açısından oldukça önemlidir. Estetik burun ameliyatı olan kişiler, ameliyattan 1 ay sonrasına kadar burun kemiğine yük verecek ve kemiğin çöküp şeklinin bozulmasına neden olacağı için gözlük kullanmamalıdır. Bununla beraber burnu darbelere karşı korumaya özen göstermek ve kıyafetleri kafa kısmından geçirirken dikkatli davranmak gerekir. Ameliyatın ilk haftalarında mümkün olduğu kadar önden düğmeli kıyafetler tercih edilmesinde fayda vardır.

  • Başı yüksek tutarak uyumak
  • Gözlük kullanmaktan kaçınmak
  • Burnu darbelere karşı korumak
  • Önden düğmeli kıyafetler tercih etmek
  • Düzenli uyku ve beslenmeye dikkat etmek

Estetik burun ameliyatı sonrası süreç, dikkatli bir bakım ve doktorun önerilerine uyum ile daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde atlatılabilir. Bu süreçte doktor kontrollerine düzenli gitmek ve verilen tavsiyelere harfiyen uymak, olası komplikasyonların önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Nasıl Kanatılır?

Burun Nasıl Kanatılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemikli Burun Ameliyatı?

Kemikli Burun Ameliyatı?

Burun Kemiği Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Burun Kemiği Aldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Gebelikte Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Burun İçinde Sivilce Tedavisi

Burun İçinde Sivilce Tedavisi

Güncel

Burun Eti Nedir?

Burun Eti Nedir?

Güncel

Kırık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ameliyatsız Burun Kaldırma Yöntemleri

Ameliyatsız Burun Kaldırma Yöntemleri