Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?
12 Temmuz 2024

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Hamilelikte burun tıkanıklığı, normal yetişkinlerde görülen burun tıkanıklığından çok da farklılık arz etmez. Burun, yüzün tam ortasında bulunan ve daha çok kıkırdak olarak bilinen maddeden oluşan bir duyu organıdır. Burnu sadece yüze güzellik katan bir duyu organı olarak düşünmemek gerekir. Her duyu organı gibi burnun da vücut için üstlendiği bazı hayati görevleri bulunmaktadır. Bu görevlerin başında, organların ihtiyaç duyduğu oksijenin yani temiz havanın vücuda iletilmesine aracılık etmesi gelir. Oksijen, başta beyin, akciğer ve kalp için çok önemli bir maddedir. Bu maddenin önemi gebelikte daha da artmaktadır. Sağlıklı bir burun kıllar aracılığıyla havayı süzer. Bu nedenle burunda zaman zaman pislikler oluşur. Bunun haricinde de burunda bazen mukoza akıntısı görülür. Mukozanın akmadığı ve nefes alıp vermenin zorlaştığı durumlarda burun genellikle tıkalı demektir. Burun tıkanıklığı, her yaşta bireyin karşılaşabileceği sıradan bir hastalık veya hastalığın belirtisi olabilir. Dönem olarak hassas günler yaşayan hamileler de bundan payını alabilir.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

  • Gebeler, yetişkinlere nazaran daha hassas bir yapıya sahip oldukları için bağışıklık sistemleri zayıftır. Bu durum, onların daha kolay hasta olmasına sebep olur. Özellikle kış mevsimi veya mevsim değişikliklerinin yaşandığı aylarda görülen grip, nezle gibi hastalıklara karşı yeterli korunma sağlanamazsa anne adayına da hastalık bulaşabilir. Bu hastalıkların en sık görülen belirtisi burun akıntısı veya burun tıkanıklığıdır.
  • Toz, deterjan, polen gibi şeylere karşı duyulan alerji, hem burun akıntısına hem de zaman zaman burun tıkanmasına sebep olabilir.
  • Anne adayının burun sağlığıyla ilgili bazı yapısal sorunlarının olması, hamilelikte burnun rahat nefes alıp vermesini etkiler.
  • Sinüzit de en çok karşılaşılan nedenlerden birisi olarak gösterilebilir.


  • Hamilelikte burun tıkanıklığından kurtulmak için tıkanıklığa neden olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için bir kulak burun boğaz uzmanından yardım almak en doğru davranıştır. Doktorunuz, gebelik durumunuzu da göz önüne alarak size uygun ilaçları tavsiye edecektir.
  • Tabi bunun yanı sıra evde kendi imkânlarınızı kullanarak bazı basit ve zararsız uygulamalar sayesinde rahat nefes alıp vermeyi sağlayabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken en önemli şey, burun tıkanıklığına sebep olan hastalıktan kurtulmak için beslenmeye daha fazla dikkat etmektir. Özellikle bol sıvı almak, sebze ve meyve tüketimini artırmak gerekir. Ayrıca kadın doğum uzmanına danışarak ilave vitamin de alabilirsiniz.
  • Tuzlu suyla hazırlanacak gargara, burna çekilerek burun nemli hale getirilirse bir süre sonra akmaya başlar. Bu işlemi günde 3-4 defa yapmaya çalışın. Akşam yatarken odayı nemli hale getirip yüksek yastıkta yatmaya özen gösterin.

Ekstra Bilgiler

Hamilelikte burun tıkanıklığı, genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Vücut, gebelik süresince daha fazla östrojen ve progesteron hormonu üretir. Bu hormonlar, burun içindeki kan damarlarının genişlemesine ve burun tıkanıklığına neden olabilir. Bu durum, "hamilelik riniti" olarak adlandırılır ve genellikle doğumdan kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Hamilelikte burun tıkanıklığını hafifletmek için bazı ek önlemler alabilirsiniz:

  • Yeterince uyuyun ve dinlenin; yeterli uyku, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve burun tıkanıklığını hafifletir.
  • Sıcak duş alın; buhar, burun pasajlarını açmaya yardımcı olabilir.
  • Nemlendirici kullanın; ortamın nemli olması, burun pasajlarının kurumasını önler.

Hamilelik dönemi, birçok fiziksel ve hormonal değişikliklerin yaşandığı bir süreçtir. Bu dönemde, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar yaşamak oldukça normaldir. Ancak bu durum, anne adayının yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenle, burun tıkanıklığını hafifletecek önlemler almak ve gerektiğinde bir uzmana başvurmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mert

12 Temmuz 2024 Cuma

Hamileliğim boyunca burun tıkanıklığı yaşamış olan var mı? Sizce ne gibi önlemler almak gerekiyor? Özellikle tıkanıklığın sebebi hormonal değişikliklerse, bu durum doğumdan sonra gerçekten kendiliğinden geçiyor mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mert Bey,

Hamilelik boyunca burun tıkanıklığı yaşayan pek çok kişi bulunuyor. Bu durum genellikle hormonal değişikliklerden kaynaklanıyor ve doğumdan sonra çoğu kadında kendiliğinden geçiyor. Burun tıkanıklığını hafifletmek için şu önlemleri alabilirsiniz:

1. Odanızın nem oranını arttırmak için nemlendirici kullanabilirsiniz.
2. Burnunuzu tuzlu su ile durulayarak rahatlama sağlayabilirsiniz.
3. Bol sıvı tüketmek burun pasajlarının nemli kalmasına yardımcı olur.
4. Başınızı yüksekte tutarak uyumak tıkanıklığı azaltabilir.

Ancak, rahatsızlığınız devam ederse veya şiddetli hale gelirse mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı ve rahat bir hamilelik dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burunda Et Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Burunda Et Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

Başlıca Burun Tipleri

Başlıca Burun Tipleri

Burun İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Burun Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Burun Küçültme Hareketleri Nelerdir?

Burun Küçültme Hareketleri Nelerdir?

Burun Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Akıntısını Ne Keser?

Burun Akıntısını Ne Keser?

Burun Kokusu Nedenleri

Burun Kokusu Nedenleri