Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Haziran 2024

Burun Kıkırdak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kıkırdak Ameliyatı

Burun, ciğerlerimize temiz hava sağlaması açısından oldukça önemli bir organdır. Burun kemiği kıkırdak bir yapıya sahiptir ve bu kıkırdak yapı, burnun esnek olmasını ve burundan geçen havanın giriş ve çıkışının kolaylaşmasını sağlar. Aynı zamanda koku alma organımız olan burunun kıkırdak yapısında doğuştan ya da sonradan oluşan bazı nedenlerden dolayı problemler meydana gelebilir. Burunda görülen en yaygın sorunlardan biri burun kıkırdak eğriliğidir. Burun kıkırdak eğriliği, kişinin nefes alma konusunda sıkıntı yaşamasına neden olarak bazı şikâyetlerde bulunmasına yol açar.

Burun Kıkırdak Eğriliği ve Belirtileri

Burun kıkırdak eğriliği, horlama ve solunan havanın azalması nedeniyle baş ağrısı gibi belirtiler vererek sağlığı olumsuz etkiler. Burun kıkırdak eğriliğinin aşırı olmadığı durumlar dışarıdan belli olmaz; ancak hasta herhangi bir iş yaptığında yeterli nefes alamadığı için yorgun düşer. Bununla beraber ağızda kötü bir his olur. Bazı burun kıkırdak eğrilikleri ise dışarıdan bakıldığında oldukça kolay fark edilir ve kişinin burnunun tıkanmasına neden olarak faranjit, laranjit, bronşit ve geniz akıntısı gibi problemlerin ortaya çıkmasına yol açar. Bu durumların mutlaka burun kıkırdak ameliyatı ile tedavi edilmesi gerekir.

Burun Kıkırdak Ameliyatı Öncesi

Ameliyat öncesi hastaların kan sulandırıcı ilaç kullanımı söz konusu ise bu ilaçları bırakmaları önerilir. Ameliyat edilecek hastanın hijyen konusuna dikkat etmesi ve üst solunum yolları hastalıklarına yakalanmaması önemlidir. Burun kıkırdak ameliyatı, aynı zamanda estetik burun ameliyatı ve nefes yolu ameliyatı ile birlikte uygulanabilir.

Burun Kıkırdak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun kıkırdak ameliyatı genellikle kapalı teknik ile burun içine kesiler yapılarak uygulanır. Aynı zamanda burnunda estetik olarak kötü bir görüntü varsa, ameliyat esnasında bu durum hastanın isteğine bağlı olarak düzeltilebilir. Ancak bu teknikler yapılırken burnun alt kısmında da kesi yapılır ve ameliyat açık teknik olarak gerçekleştirilir. Estetik ameliyatlar 18 yaşından küçük hastalara uygulanmaz, ancak bu durum estetik görünüş ile birlikte kişinin sağlığını da olumsuz etkiliyorsa uygulanabilir. Burun kıkırdak ameliyatı genellikle yarım saat süren bir ameliyattır. Ameliyatta eğri kıkırdak ve kemik kısımları burun içinden çıkarılır ve bu sayede hastanın şikâyetleri azalır.

Burun Kıkırdak Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra hastanın burnuna takılan silikon tamponlar, hava kanallarının açık tutulmasını sağlamak için serum ile yıkanır ve hasta ameliyat olduğu gün evine taburcu edilir. İki gün sonra silikon tamponların çıkarılması için hastaneye tekrar gelir. Bu süreçten sonra da özel serumlar ile yıkama işlemi devam ettirilir ve hastanın ameliyattan sonra belirli aralıklarla bir ay boyunca kontrolü yapılır.

Burun Kıkırdak Ameliyatının Faydaları

Burun kıkırdak ameliyatıyla elde edilen faydalar şunlardır:

  • Nefes alma kolaylığı sağlanır.
  • Baş ağrısı ve horlama gibi belirtiler azalır.
  • Burun tıkanıklığı nedeniyle oluşan enfeksiyon riskleri düşer.
  • Estetik olarak daha güzel bir burun yapısına sahip olunur.

Burun kıkırdak ameliyatı, sağlık ve estetik açıdan önemli faydalar sağlayan bir cerrahi müdahaledir. Hastanın yaşam kalitesini artırmak ve olası komplikasyonları önlemek için bu tür operasyonların uzman hekimler tarafından yapılması büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sönmez

20 Nisan 2024 Cumartesi

İyi günler. Çoğu zaman burnumdan nefes almaya çok zorlanıyorum. Bunun için doktora başvurduğunda burun içindeki kıkırdaktan ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Bende detayını istedikten sonra doktor da anlatmaya başladı. Bu konuda benim bir endişem var oda kıkırdak ameliyatından sonraki süreç nasıl olacaktır onu bilmiyorum işte. B konuda bana bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba,

Kıkırdak ameliyatından sonra iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genel olarak şu adımları içerebilir:

1. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün boyunca burun içinde tampon veya splint olabilir.
2. İlk haftalarda şişlik ve morluklar normaldir.
3. Doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerle ağrı kontrol altına alınabilir.
4. İlk hafta dinlenmek önemlidir ve ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır.
5. Tam iyileşme genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebilir.
6. Düzenli doktor kontrolleri ile iyileşme süreci takip edilmelidir.

Her durumda, doktorunuzun talimatlarını dikkatlice takip etmek ve olası komplikasyonlar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burundan Su Gelmesi Nedenleri?

Burundan Su Gelmesi Nedenleri?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Burun Akması Nedenleri Nelerdir?

Sürekli Burun Akması Nedenleri Nelerdir?

Öksürük ve Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Öksürük ve Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burundan Kan Gelmesi Neden Olur?

Burundan Kan Gelmesi Neden Olur?

Burun Yarası Tedavisi

Burun Yarası Tedavisi

Güncel

Burun Yıkama Önemi

Burun Yıkama Önemi