Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Neden Olur?
11 Temmuz 2024

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Neden Olur?

Burun ameliyatı, burun eğriliği ya da bazı durumlardan ötürü meydana gelen burun rahatsızlıklarını önlemek adına başvurulan bir cerrahi işlemdir. Günümüzde burun operasyonları ne kadar ilerlemiş olsa bile, burun ameliyatı sonrası şişlikler oluşmaktadır. Bu şişlikler ameliyattan sonraki süreçte en çok merak edilen durumlardan biridir. Ameliyat esnasında kullanılan teknik ve yöntemler ne kadar ince olursa olsun, şişlik önleyici ilaçlar kullanılsa dahi burun ameliyatı sonrasında şişlikler meydana gelmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu şişlikler, estetik ameliyatından sonra az görülmekle birlikte 12 saat sonra daha belirgin hale gelmektedir. Fakat iyileşme sürecinde bu şişlikler zamanla azalacaktır. Burun ameliyatı sonrası şişlik oluşumu ilk haftalarda hızlı bir şekilde iyileşirken, diğer haftalarda daha yavaş iyileşme görülmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Oluşumu Hangi Bölgelerde Görülür?

Burun yapısında ve cilt dokusunda meydana gelen ödemler sebebiyle şişlikler görülmektedir. Burun ameliyatı sonrası şişlik oluşumu genellikle göz çevresinde ve burun kenarlarında görülür. Ödem sebebiyle oluşan şişliklerin geçme süresi genellikle daha uzun sürmektedir. Burun ameliyatı sırasında kullanılan ilaçlar, oluşan morlukları ve şişliği indirmek için yardımcı etki sağlarlar. Bilinmelidir ki burun ameliyatı sonrası şişlik oluşumunun önlenmesi için ameliyat esnasında kullanılan teknikler ve uygulanan işlemler önemlidir. Bu sebeple ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek tüm rahatsızlıklar hakkında doktorunuz tarafından önceden bilgilendirilmeniz gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Burun ameliyatı sonrası şişlik oluşumunun giderilmesi için en doğru yöntemlerden biri, düzenli olarak burun etrafına ve yanaklara buz kompresi uygulamaktır. Buz kompresi, ödem oluşumunu hücresel mekanizmalarla önleyerek şişliğin azalmasında ve morlukların giderilmesinde etkili bir yoldur. Bunun yanında kanama yapan ince damarların büzüşmesini sağlayarak şişliklerin daha fazla artmasını engellemektedir. Bu sebeple iki günde bir burun çevresine buz kompresi uygulamanız tavsiye edilmektedir. Her uygulama esnasında 15 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Bu sayede hastanın şikayetleri de aza inecektir.

Bunun yanında hasta burun ameliyatından çıktıktan sonra özel olarak tasarlanmış, hilo-terapi olarak bilinen maske ve cihaz tedavisi uygulanmaktadır. Bu yöntem, buz kompreslerinden biraz daha farklı olarak yapılmış olup, ısı kontrolü 15 derece olup, sürekli olarak uygulama yapılmaktadır. Bu yöntem, burna soğuk kompres uygulayarak reaksiyoner damar genişlemesini meydana getirmektedir. Bu nedenle cihazı koymadan önce buz cihazı ve cilt arasında mutlaka bez konulmalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrası Şişliklerin Azaltılması İçin Ekstra Bilgiler

  • Başınızı yüksek tutarak uyuyun. Bu, kanın burun bölgesinde toplanmasını önleyerek şişliği azaltır.
  • Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanın.
  • Aşırı fiziksel aktivitelerden kaçının. Bu, kan basıncını artırarak şişliği artırabilir.
  • Bol su için. Su, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Sigara ve alkol gibi iyileşmeyi geciktiren maddelerden uzak durun.

Bu yöntemler ve öneriler, burun ameliyatı sonrası şişliklerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde azalmasına yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tahrime

31 Mayıs 2024 Cuma

Ben de burun estetiği ameliyatı oldum 3 ay geçmesine rağmen burnumdaki şişlik ve morartılar tam olarak geçmedi. Doktorum burnuna hiçbir şekilde dokunmamam gerektiğini söylemişti. Kazayla birkaç kez dokundum. Acaba alakası var mıdır?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tahrime,

Burun estetiği ameliyatlarından sonra şişlik ve morartıların tam olarak geçmesi bazen biraz daha uzun sürebilir. Doktorunun burnuna dokunmamanı önermesi, iyileşme sürecini hızlandırmak ve olası komplikasyonları önlemek içindir. Kazayla birkaç kez dokunman muhtemelen büyük bir sorun oluşturmaz, ama sürekli dokunmak ve baskı uygulamak şişliklerin ve morlukların daha uzun sürede geçmesine neden olabilir. En iyisi doktoruna danışarak durumu kontrol ettirmen olacaktır. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

İrem

Sert bir darbe almadığınız sürece burnunuza dokunmanızda herhangi bir sakınca olmaz. Ancak burun estetiği ameliyatı sonrası elinizden geldiği sürece burnunuza dokunmamanız gerekiyor. Banyo sırasında dahi dikkatli olmalısınız. Meydana gelen şişlik ve morarmalar hala geçmedi ise tekrardan doktorunuza danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Bandı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Burun Bandı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Burun Yıkama Önemi

Burun Yıkama Önemi

Burun Kurdu Nedenleri

Burun Kurdu Nedenleri

Burun Akıntısı Nedenleri

Burun Akıntısı Nedenleri

Güncel

Burun Yarası Tedavisi

Burun Yarası Tedavisi

Güncel

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Neden Olur?

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Neden Olur?