Burun Ucu Kızarması Tedavisi
11 Temmuz 2024

Burun Ucu Kızarması Tedavisi

Burun Ucu Kızarması

Burun ucu kızarması, burun cildi hastalıklarından biri olan ve "folikülit" adı verilen bir durumdur. Bu rahatsızlık, burunda bulunan kıl foliküllerinin yüzeysel olarak iltihaplanmasıdır. Genelde akut ve kronik rinitler sonrasında ortaya çıkan burun ucu kızarması, burundaki sekresyonun içermiş olduğu bakteriler nedeniyle de oluşabilmektedir. Stafilokokkus aureus adı verilen bakterilerin kıl foliküllerine enfekte olması sonucu da meydana gelir. Yine bu bakteriler, burnun kaşınması, burundaki kılların el ya da cımbız ile çekilmesi nedeniyle kıl köklerini enfekte eder ve burun ucu kızarmasına neden olur.

Burun Ucu Kızarması Nedir?

Burun ucu kızarması, burun ucunda hassasiyet, gerginlik ve ağrıya neden olur. Burun ucunda, burun kanadında ve dudakta şişlikler oluşabilir. Aynı zamanda ödem meydana gelir. Burun ucu kızarmasının neden olduğu şikayetler kendiliğinden ortadan kalkabileceği gibi, apse ve nekrozdan dolayı fronkül oluşabilir. Burun ucu kızarıklığı olmasına rağmen ağrı içermeyen durumlar da olabilir.

Burun Ucu Kızarmasının Nedenleri

Burun ucu kızarmasının nedenlerinden biri olan fronkül, burun vestibülünde bakterilerin neden olduğu burun ucu cildinde meydana gelen kıl ve yağ foliküllerinin iltihabı nedeniyle oluşan bir durumdur. Mukozaya yayılma özelliği göstermez.

Burun Ucu Kızarması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun ucu kızarmasının tedavisi için yeterli dozda ve uygun bir antibiyotik tedavisi gereklidir. Antibiyotik oral yoldan ya da paranteral olarak belli bir süre ile uygulanır. Burun ucu kızarmasının olduğu vestibüle antibiyotik içeren pomatlar uygulanır. Kızarıklık durumunda mikrop kapmasını önlemek için burun ucuna dokunmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca burun içerisindeki kılların çekilmesi son derece tehlikelidir. Kızarıklık devam ettiği sürece oluşan fronküller sıkılarak yok edilmeye çalışılmamalıdır. Bu durumu daha da kötü hale getirecektir.

Burun Ucu Kızarıklığı Tehlikeli midir, Komplikasyonları Nelerdir?

Burun kavernöz sinüse açılan bir organdır. Burun ucunda oluşan bakteriler, böyle bir travmanın ilerlemesi durumunda kavernöz sinüse kadar ilerleyerek, kavernöz sinüslerde tromboz veya menenjit hastalığı oluşturabilir. Diğer olasılıklar ise lenfanjit ve vena fasialis yolu ile oluşabilecek jugularis interna trombozudur.

Ekstra Bilgiler

Burun ucu kızarması genellikle aşağıdaki nedenlerle tetiklenebilir:
  • Soğuk hava ve rüzgar maruziyeti
  • Alkol tüketimi
  • Stres
  • Alerjenler
Burun ucu kızarmasından korunmak için şu önlemler alınabilir:
  • Soğuk havalarda yüzünüzü koruyacak bir atkı veya maske kullanmak
  • Alkol tüketimini sınırlamak
  • Stres yönetimi teknikleri uygulamak
  • Alerjik reaksiyonlara karşı önlem almak

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cevdet akay

07 Mayıs 2024 Salı

Geçen kış zature hastalığı geçirdim. Ciddi bir tedavi sonrasında sağlığıma kavuştum. Ancak o dönemde burun ucu kızarıklığına maruz kaldım. Tedavi olduktan sonra dahi bu hastalığım geçmedi. Şimdi hiç bir hastalığım yok ancak kızarıklıkta geçmedi. Kötü bir görüntü oluştu sizce bu kızarıklığı nasıl geçirebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Cevdet Akay,

Burun ucundaki kızarıklığın geçmemesi gerçekten can sıkıcı olabilir. Bu durum, cilt hassasiyetinden veya kalıcı bir cilt rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle bir dermatoloğa görünmeni tavsiye ederim. Uzman bir doktor, cildini inceleyerek en uygun tedavi yöntemini önerecektir. Bunun dışında, cildini tahriş etmeyen, nemlendirici ve yatıştırıcı kremler kullanmak da faydalı olabilir. Ayrıca, güneşten korunmak için güneş koruyucu kremler kullanmayı ihmal etmemelisin. Umarım bu öneriler işine yarar ve kızarıklık sorunun en kısa zamanda ortadan kalkar.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Elif GÜLER

Cevdet bey grip veya soğuk algınlığı sonrasında burunda kızarıklık problemi ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar sonrası burun bölgesinin aşırı olarak silinmesinden dolayı kalıcı olarak kızarıklıklar oluşabilir. Bunun tedavisi için uzman bir cilt doktoruna başvuruda bulunmalısın. Uzman doktorun vereceği kremler sayesinde burnunuzda oluşan kızarıklık son bulacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Çökmesi Düzeltilebilir mi?

Burun Çökmesi Düzeltilebilir mi?

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Erkek Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Erkek Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Görevi Nelerdir?

Burun Görevi Nelerdir?

Burun Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Açık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Açık Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Burun Kızarıklığı Nedenleri

Burun Kızarıklığı Nedenleri