Burun Kaşıntısı Neden Olur?
12 Temmuz 2024

Burun Kaşıntısı Neden Olur?


Birçok etken nedeniyle ortaya çıkabilen burun kaşıntısı, kişiyi rahatsız etse de bazı önlemler alındığı takdirde geçici bir durumdur. Burunda bulunan kılcal damarların hassasiyeti sonucu gelişen burun kaşıntısı, astım, alerjik rinit ve nefes darlığı gibi kişinin hayatını olumsuz etkileyen bazı rahatsızlıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu durumun uzun süre devam ettiği durumlarda mutlaka ciddiye alınmalı ve Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Çevresel faktörler ve bazı rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilen burun kaşıntısına neden olan faktörlerin iyi belirlenmesi, bu rahatsızlığın iyileşmesi konusunda oldukça etkilidir. Çünkü burun kaşıntısı probleminin altında yatan neden belirlenip tedavi edildiği takdirde burun kaşıntısı problemi de ortadan kalkacaktır. Bu makalede burun kaşıntısının nedenleri ve tedavi yöntemleri ele alınacaktır.

Burun Kaşıntısının Nedenleri

Alerji

Burun kaşıntısı kronik bir hale geldiyse ve kaşıntı ile birlikte burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz yaşarması ve hapşırma gibi belirtiler de varsa, bu durum alerjik rinit olarak adlandırılır. Alerjik rinitin nedenleri arasında toz, bazı kozmetik ürünler, kedi ve köpek gibi hayvanların salyası ve polenler bulunur.

Besin Alerjisi

Bir takım besinlere karşı alerjisi olan kişiler, bu yiyecekleri tükettiklerinde vücutlarında aşırı miktarda histamin oluşur. Bu durum, deride kaşıntı ve döküntü gibi belirtilere yol açabilir. Bazı yiyeceklerin içinde bulunan histaminin aşırı tüketilmesi, burun kaşıntısına neden olabilir.

Cilt Problemleri

Burun içinin kuruması ve nemsiz kalması durumunda ortaya çıkabilen burun kaşıntısı, aynı zamanda egzama, mantar, kurdeşen ve sedef hastalığı gibi cilt problemlerinden de kaynaklanabilir.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Soğuk algınlığı ve farenjit gibi bakteriyel enfeksiyonlar, burunda akıntı, kızarıklık ve kaşıntıya yol açabilir. Bu nedenle bakteriyel enfeksiyonlar da burun kaşıntısının nedenleri arasında sayılabilir.

Kılcal Damar Çatlaması

Herhangi bir darbe neticesinde burun kılcal damarlarında çatlama oluşması, burun bölgesinde karıncalanma hissi ve hafif kaşıntıya neden olabilir.

Tümör

Burunda ortaya çıkabilecek iyi veya kötü huylu tümörler, burun tıkanıklığı ve burun akıntısına neden olabilir. Aynı zamanda burun kaşıntısı da tümörlerin belirtileri arasında yer alabilir.

Diğer Nedenler

  • Kimyasal maddelere maruz kalmak
  • Ağır koku ve dumanın solunması
  • Mevsimsel değişiklikler
  • Gebelik ve ergenlik döneminde hormon değişiklikleri
  • Bağırsak parazitleri veya kıl kurdu
  • Zona hastalığı
  • Hipertiroidi
  • Kronik böbrek ve karaciğer yetmezliği
  • Bazı ilaçların yan etkileri

Burun Kaşıntısının Tedavisi

Burun kaşıntısı, oldukça basit yöntemlerle ve bazı ilaçların kullanılması sonucu kontrol altına alınabilir. Antihistamin ilaçlar ya da bu içerikteki burun spreyleri, kuru nemli ortamlarda bulunmak burun kaşıntısı açısından rahatlatıcı bir etki sağlar. Reçete edilen antihistamin içerikli ilaçlar ve nemlendirici spreylerin düzenli bir şekilde kullanılması, burun kaşıntısının tedavisinde etkilidir. Ayrıca, burun kaşıntısına neden olan alerjenlerden kaçınmak ve çevresel faktörlere dikkat etmek de önemlidir.

Sonuç olarak, burun kaşıntısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle, burun kaşıntısının altında yatan nedenlerin belirlenmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burunda Polip Nedenleri

Burunda Polip Nedenleri

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Burun Yıkama

Bebeklerde Burun Yıkama

Güncel

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Güncel

Hapşırınca Burundan Kan Gelmesi Nedenleri?

Hapşırınca Burundan Kan Gelmesi Nedenleri?