Geçmeyen Burun Akıntısı Nedenleri?
11 Temmuz 2024

Geçmeyen Burun Akıntısı Nedenleri?

Geçmeyen Burun Akıntısı

Geçmeyen burun akıntısı, genellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı ile başlayan burun akıntısının uzun süre devam etmesi durumudur. Soğuk algınlığı bittiği halde burun akıntısı geçmiyorsa ve iki haftayı geçtiyse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Burun akıntısının süresi, rengi, kokusu ve tek taraflı mı yoksa çift taraflı mı olduğu oldukça önemlidir. Uzun süreli geçmeyen burun akıntısı, farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Geçmeyen Burun Akıntısının Etkileri

Geçmeyen burun akıntısı, zamanla kulakların ağır işitmesine neden olabilir. Burun akıntısı orta kulakta sıvı birikimine ve iltihaplanmaya yol açabilir. Orta kulakta meydana gelen iltihaplanma, kişinin kulaklarının ağrımasına ve işitme duyusunun azalmasına neden olabilir.

Geçmeyen Burun Akıntısının Belirtileri

Geçmeyen burun akıntısının rengi, kıvamı ve kanlı olup olmaması gibi özellikler, bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösterebilir. Bu durumda kişi kendini daha yorgun ve halsiz hisseder, iştah kaybı yaşar. Sigara kullanan kişilerde bu durum sinüzit ve bronşit başlangıcına neden olabilir. Burun akıntısının geçmemesi, vücudun enfeksiyon kapmasına ve çeşitli hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Geçmeyen Burun Akıntısının Nedenleri

  • Kronik Sinüzit: Bakteri ve enfeksiyonların neden olduğu kronik sinüzit yaklaşık üç ay sürebilir. Bu durum, sinüslerde birikim ve iltihaplanmayla birlikte burun akıntısına yol açar. Genellikle ilaç tedavisi uygulanır, ancak ilaç tedavisi yetersiz kaldığında cerrahi müdahale gerekebilir.
  • Alerji: Toz, polen, hayvanlar veya diğer alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişilerde burun akıntısı uzun sürebilir. Alerjik burun akıntısı grip belirtileri gösterebilir, ancak bu durum gripten kaynaklanmaz.
  • Burun Polipleri: Burunda meydana gelen polipler büyükse burun tıkanıklığına ve sürekli burun akıntısına neden olabilir. Poliplerin cerrahi olarak alınması gerekebilir. Burun spreyi kullanımı semptomları azaltabilir ancak kesin çözüm değildir.
  • Dehidrasyon: Yeterli sıvı tüketilmediğinde vücut susuz kalabilir ve bu durum burun akıntısına neden olabilir. Ayrıca saman nezlesi, gebelik, adrenal yorgunluk, uyuşturucu bağımlılığı, su çiçeği, mantar enfeksiyonu ve vazomotor rinit de geçmeyen burun akıntısına yol açabilir.
  • Gıda Alerjisi: Kişinin alerjisi olduğu bir gıdayı sürekli tüketmesi de geçmeyen burun akıntısına neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Velide

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Benical soğuk algınlığı ve grip ilacını kullandığımdan beri burun akıntısı sorununu uzun süreli olarak yaşıyorum. İlk hasta olduğum zaman rahatlıkla bu sorundan kurtulmuştum. Ancak şimdi ise bu sorun hala devam ediyor. Kullandığım bu ilaçtan ötürü mü burun akıntısı sorunu yaşıyorum? Yoksa başka bir hastalık mı var? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Velide,

Burun akıntısının uzun süre devam etmesi, sadece kullandığınız ilaca bağlı olmayabilir. Benical gibi soğuk algınlığı ve grip ilaçları genellikle semptomları hafifletmek için kullanılır, ancak bazı yan etkiler de gösterebilir. Burun akıntısının devam etmesi, başka bir alerjik reaksiyon, sinüzit veya başka bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Bu nedenle, bir uzmana danışarak detaylı bir muayene yaptırmanızı öneririm. Doktorunuz, sizin öykünüzü ve belirtilerinizi dikkate alarak daha kesin bir tanı koyabilir ve gerekli tedavi yöntemlerini önerebilir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Ersal

Merhaba Velide hanım ilaç kullanmanıza rağmen şikayetleriniz geçmedi ise ilaçlar artık etkisizleşmiş demektir. Bunun için mutlaka tekrar doktora gitmeli ve ilacınızı değiştirmelisiniz. Başka bir hastalık olup olmadığına doktor karar verecektir. Ancak endişe yapmayın nane limon çayı ve ya ıhlamur için. Ya da bal ile çörek otu karıştırıl yiyin faydasını görebilirsiniz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Şişmesi Nedenleri?

Burun Şişmesi Nedenleri?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemerli Burun Nasıl Düzeltilir?

Kemerli Burun Nasıl Düzeltilir?

Burun Boşluğu Nedir Yapısı Nasıldır?

Burun Boşluğu Nedir Yapısı Nasıldır?

Baş Ağrısı ve Burun Kanaması Nedenleri?

Baş Ağrısı ve Burun Kanaması Nedenleri?

Hamilelikte Burun Kanaması Nedenleri?

Hamilelikte Burun Kanaması Nedenleri?

Avamys Burun Spreyi Etkileri Nelerdir?

Avamys Burun Spreyi Etkileri Nelerdir?

Güncel

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Güncel

Sürekli Burun Kanaması Nedenleri?

Sürekli Burun Kanaması Nedenleri?