Burundan Kan Gelmesi Neden Olur?
26 Haziran 2024

Burundan Kan Gelmesi Neden Olur?

Burundan Kan Gelmesi

Burundan kan gelmesi, burun içeriğindeki kan damarlarının bol olması nedeniyle her yaş grubunda görülebilmektedir. Burun kanamaları, birkaç küçük damla şeklinde kısa süreli olabileceği gibi, bazen de oldukça fazla ve uzun süreli olabilir. Burundan kan gelmesi, kendi içinde değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Çünkü burun kanamaları burnun ön tarafından ya da arka tarafından olmasına göre farklılık gösterir. Burun kanaması, herhangi bir şeye karşı oluşan bir semptomdur.

Burundan Kan Gelmesi Nedir, Nasıl Değerlendirilir?

Burundan kan gelmesi, daha çok çocuklarda ve gençlerde görülürken, ön burun kanamaları yoğun damarların dış ortamda özellikle açık havalarda oluşur. Arka bölümden oluşan kanamalar ise daha ileri yaşlarda görülüp tehlikeli olabilmektedir. Burun, damarlar bakımından zengin olduğundan, internal ve eksternal karotisten ayrılan dallar ile beslenir. Damarlar buruna, burnun tabanına, kafa tabanı ve burnun üst bölgesinden giriş yaparak mukozada bir ağ yapısı oluştururlar.

Burun kanamalarının %90'ı, burnun hemen girişinde yer alan Kisselbach pleksusundan kaynaklanır. Burundan kan gelmesi, burun travmalarının dışında, alerjik nedenlerle en çok ilkbahar ve sonbahar aylarında olmaktadır.

Burun kanamaları değerlendirilirken, kanamanın yeri, yani ön ya da arka taraf, herhangi bir travma, çarpma, düşme, tansiyon, cerrahi girişim ve benzeri bir olgu olup olmadığı, tekrar eden kanamalar olup olmadığı, diğer hastalıklar ve kanama miktarı ve derecesine bakılarak değerlendirme yapılır.

Burundan Kan Gelmesinin Nedenleri

Burun kanamalarının nedenleri arasında şunlar yer alır:
  • Burun içinden kaynaklı iltihaplanmalar
  • Burna denk gelen şiddetli darbeler
  • Burnu karıştırmak ya da burna yabancı bir cisim sokulması
  • Alerji ve sinüslere bağlı nedenler
  • Damarsal hastalıklar
  • Ağır egzersizler

Özellikle yüksek tansiyon, burundan kan gelmesi sebeplerinin başında gelen bir rahatsızlıktır. Bu durumda hastanın tansiyonu ve nabzı değerlendirilir ve tansiyon kontrol altına alınmalıdır.

Burun Kanamalarının Türleri

Ön burun kanamaları, burun deliğinden kan gelmesi şeklinde kendini gösteren kanamalardır. Arka burun kanamalarının kaynağı ise ancak araştırılarak ve hekim tarafından değerlendirilerek belirlenir.

Burun Kanamasının Tedavisi

Burundan kan gelmesi, çoğu zaman kendi kendine geçebilen ve duran bir kanama şeklinde olabilirken, bazı kanamalar da mutlaka doktor müdahalesi gerektiren kanamalar olabilmektedir. Özellikle tekrarlayan burun kanaması durumlarında mutlaka doktora başvurulmalı ve değerlendirme yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Esed

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Oğlum 4 yaşında ara sıra durup dururken burnundan kan geliyor. Burun kanaması bazen çabuk dururken, bazen de çok uzun sürüyor. Oğlumun bu şekilde devamlı burnundan kan gelmesinden endişe etmelimiyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba,

Çocuğunuzun burun kanamaları yaşaması endişe verici olabilir, fakat çoğu durumda bu yaş grubunda sıkça görülebilen bir durumdur. Yine de, burun kanamalarının sıklığı ve uzun süresi dikkate alındığında bir uzmana danışmanızda fayda var. Burnun kuruması, tahriş olması veya bazı enfeksiyonlar bu duruma neden olabilir. Bir KBB uzmanı ile görüşerek detaylı bir değerlendirme yaptırmanız iyi olur. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Merhemi Faydaları Nelerdir?

Burun Merhemi Faydaları Nelerdir?

Burun Kılı Temizleme Yöntemleri

Burun Kılı Temizleme Yöntemleri

Burun Seyirmesi Nedenleri

Burun Seyirmesi Nedenleri

Burun Kemiği Eğriliği Nedenleri

Burun Kemiği Eğriliği Nedenleri

Alerji İçin Burun Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alerji İçin Burun Spreyi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Burun Kuruluğu Nedenleri?

Burun Kuruluğu Nedenleri?

Güncel

Burun Makyajındaki Sırlar

Burun Makyajındaki Sırlar

Güncel

Burundan Nefes Alamamak Neden Olur?

Burundan Nefes Alamamak Neden Olur?