Burun Aspiratörü Çeşitleri
15 Mayıs 2024

Burun Aspiratörü Çeşitleri

Burun Aspiratörü, özellikle yeni doğan bebeklerde kullanılan burun tıkanıklığı giderici vakumlu bir araçtır. Bebekler doğdukları andan itibaren sadece burunlarından nefes alıp verirler. Bu sebepledir ki bebeklerin burnunun bu dönemlerde çok fazla tıkandığı görülmektedir. Bu nedenle de bebeklerin tıkanan burunlarından rahatsızlık duydukları ve bu durumun beslenmelerini de etkiledikleri görülür. Bu gibi durumlar neticesinde burun aspiratörü annelerin imdadına koşar. Çünkü anneler bilirler ki buna bir çözüm getiremezler ise bebeklerin yaşam kaliteleri bozularak beslenmeleri de etkilenecektir.

Burun Aspiratörü Hangi Durumlarda Nasıl Kullanılmalıdır?

Burun tıkanıklığı hiçbir zaman önem verilemeyecek bir durum olmamalıdır. Bu durum özellikle yeni doğan bebekler açısından hafife alınmamalıdır. Çünkü bebeğin huzurunun bozulmasına neden olacak ve hatta beslenmesini de etkileyebilecek bir durumdur. Bebeklerinin ağlama nedenlerinden bir tanesi de burun tıkanıklığıdır. Hatta çoğu kez gaz sancı nedeni olarak görülen ağlamaların sebebinin burun tıkanıklığı olarak bilinir. Bunun için doktorun tavsiye edeceği birtakım damlalar ile bebeğin solunum yollarının açılması denenebilir. Bunun yanı sıra bebeğin burnu için kullanılabilecek burun aspiratörü de mevcuttur. Burun aspiratörü burun tıkanmasına neden olan burun salgısının burun içinden hava ile çekilerek alınmasına yardımcı olan medikal bir üründür.


İki tip burun aspiratör vardır. İlki standart pompalı burun aspiratörüdür. Bu standart burun aspiratörü ile burnun ön tarafında yer alan salgılar damlalar ile yumuşatılarak bu pompa ile çekilir. Kolay bir kullanıma sahip olan bu burun aspiratörü daha evvelden pompaya basılarak burun içerisine yerleştirilir. Basılı pompa burun aspiratörü burun içerisine yerleştirildikten sonra eller bırakılarak burun içindeki salgının pompa içerisine çekilmesi sağlanır. Yani aynı zamanda aspiratör içine hava çekerek salgının da içine girmesi sağlanmış olur. İkinci tip aspiratör ise nazal burun aspiratör olarak kullanılmaktadır. Pompası bu kez ile değil ağız kullanılarak yapılır. Daha doğrusu bu aspiratör de pompa kullanımı yoktur. Burun nazal aspiratörün bir ucu bebeğin burnuna yerleştirilir diğer ucunu ise anne ağzına alarak hava ile temizler. Bu tip aspiratörler tek kullanımlık uçlara sahiptir. Hijyenik açıdan her kullanımda değiştirilerek eskisinin atılması önerilmektedir.

Hangi Tür Aspiratörlerin Kullanılması Gereklidir?

Standart Burun Aspiratörlerin kullanımı her zaman için daha kolaydır. Nazal burun aspiratörde ise bebeğin burnuna bir şey sokulmuş olacağı için bebek bu durumdan oldukça rahatsızlık duyabilir. Bu ise yapılacak olan işlemi zorlaştırabilir. Standart Burun aspiratöründe ise işlem olduğunda hızlı yapılacağı için bebeğin rahatsız olmasına fırsat verilmeden işlem zaten tamamlanmış olacaktır. Fakat standart modellerde temizlik kısıtlıdır. Haznesi küçük olduğu için az olan tıkanıklar için kullanılması daha makuldur. Ağızlıklı olan nazal burun aspiratörler ise daha yoğun olan burun tıkanıklıkları için daha çok tercih edilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Başlıca Burun Tipleri

Başlıca Burun Tipleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Kurdu Nedenleri

Burun Kurdu Nedenleri

Burun Nasıl Kanatılır?

Burun Nasıl Kanatılır?

Burun Şişmesi Nedenleri?

Burun Şişmesi Nedenleri?

Burun Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kemiği Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Öksürük ve Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Öksürük ve Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Burunda Et Belirtileri Nelerdir?

Burunda Et Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Kapalı Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası