Burunda Sivilce Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Burunda Sivilce Belirtileri ve Tedavisi

Burunda Sivilce, Vücudun çeşitleri yerlerinde çoğu kez özellikle hastalıklara bağlı olarak çıkan sivilceler birçoğumuz tarafından önemsenmemektedir. Oysaki bu tutum oldukça yanlış olup özellikle de yüz çevresinde meydana gelen sivilcelere karşı önlem almakta fayda vardır. Alınacak önlemlerin yüz ve çevresinde özellikle de burunda sivilce oluşması söz konusu ise ayrı bir yerinin olması gerekmektedir. Zira dudaklarda, ağız kenarlarında ve burunda sivilce oluşumu birtakım cilt hastalıklarının belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Çünkü bu bahsetmiş olduğumuz kısımlar kanın en çok toplandığı yerler olup burada meydana gelebilecek en ufak bir iltihaplanma ya da enfeksiyon kapma durumu beraberinde kişiye çok zor anlar yaşatabilir.

Burun Sivilce Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Burunda sivilce oluşmasının en temel sebebi kişinin geçirmiş olduğu bir hastalıktan ya da iklim değişikliklerine bağlı olarak meydana gelen alerjik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu sorun düşünüldüğü kadar tehlikeli olmayıp gelip geçici bir sivilce olarak da karşımıza çıkabilir. Özellikle de ergenlik döneminde bu durum sık karşılaşılan bir husus olup pek önemsenmemektedir. Ancak burada üzerinde durmamız gereken husus burunda sivilce oluşumunun hangi sebeplerden ötürü meydana geldiğidir. Bu durumu tetikleyen ve en temel belirtisi olarak karşımıza çıkan sivilce sorunlarının başında kişinin sağlıksız beslenmesi gelmektedir. Kişi aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı besinler tüketmesi halinde bu sorunla karşılaşması söz konusudur. Bununla birlikte kullanılan birtakım ilaçların yan etkileri de burunda sivilce oluşmasına neden olmaktadır. Tüm bu belirtilerin meydana gelmesi halinde kişinin yapması gereken en temel şey bir an önce önlem almak olacaktır.

Burun Sivilce İçin Yapılması Gerekenler

Burunda sivilce oluşumu çoğu kez önemsenmemekte ve hastaların birçoğu bu konu hakkında tedbir almamaktadır. Bu durum hastanın çok daha tehlikeli sorunlarla karşı karşıya kalmasına yol açabilir. Yaşanabilecek enfeksiyonel hastalıklarla beraber birtakım cilt hastalıkları da kendisini gösterebilir. Bu sebepten ötürü burunda sivilce oluşumuna karşı erken önlem almanız hayati bir önem arz etmektedir. Bunun için de alanında Uzman bir kulak burun boğaz hekimine vakit kaybetmeden danışmanız gerekmektedir. Ayrıca kişilerin burunda sivilce oluşumuna karşı yüzlerine sürecekleri krem ya da merhemleri mutlaka doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir. Bunun dışında bitkisel tedavi yöntemlerine de başvurmaları sonuç verebilir. Ancak her ihtimale karşı mutlaka doktor muayenesi yapılması şarttır. Ancak bu sayede burunda sivilce sorununa karşı anlamlı bir çözüm bulmak mümkün olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Nasıl Açılır?

Burun Nasıl Açılır?

Burun Kaldırma Estetiği

Burun Kaldırma Estetiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Eti Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Akıntısı Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Burun Akıntısı Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Burun Otu Nasıl Üretilir?

Burun Otu Nasıl Üretilir?

Yamuk Burun Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yamuk Burun Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Burun Kaşıntısı Neden Olur?

Burun Kaşıntısı Neden Olur?

Güncel

Ağızdan Burundan Kan Gelmesi Nedenleri?

Ağızdan Burundan Kan Gelmesi Nedenleri?

Güncel

Küçük Burun Estetik Ameliyatı

Küçük Burun Estetik Ameliyatı