Burun Yarası Tedavisi
06 Temmuz 2024

Burun Yarası Tedavisi

Burun Yarası

Burun, insan vücudunun koku alma ve nefes alıp verme işlevlerini sağlayan en hassas organlarından biridir. Burun yarası, burun içi ve çevresinde bazı kişilerde sıkça görülen bir durumdur. Burun dokularının zayıflığı, burun içi kılların koparılması ve sıkça kaşınarak tahriş edilmesi sonucu burunda yaralar oluşabilir. Bu yaralar, sosyal yaşamı olumsuz yönde etkileyebilir ve burnun temizlenmesini zorlaştırabilir.

Burun yarası, genellikle çarpmalar, darbeler ve viral enfeksiyonlar gibi nedenlerle burun çevresinde, üstünde, kenarında ve deri altında su kabarcıkları şeklinde ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin zayıf olması da burun yaralarının oluşmasına katkıda bulunur. Sürekli kaşıma, karıştırma ve hapşırma gibi davranışlar da burun yaralarının süreklilik kazanmasına neden olabilir.

Burun Yarası Neden Olur?

  • Burun kıllarını koparmak ve burnu karıştırmak, burunda küçük yaraların oluşmasına neden olur.
  • Enfeksiyon kapılması, burun dokularının rahatsız olmasına ve yara oluşumuna yol açar.
  • Mevsimsel alerjik problemler yaşayanlarda polenler, nefes almayı zorlaştırarak kaşıntı ve yara yapabilir.
  • Soğuk ve kuru hava, rüzgâr, özellikle kış aylarında klima, soba, kalorifer gibi etkenler burunda yaralara neden olabilir.
  • Burun eti hastalığı da burun yarasının oluşmasına sebep olabilir.
  • Burna alınan darbe ve çarpmalar burunda yara oluşmasına yol açar.
  • Soğuk algınlığı, burun ve burun kanallarında tahriş ve yaralara neden olabilir.
  • Sürekli burun temizliği yapan kişilerde burun yarası eksik olmaz.
  • Burunda acıma, kızarıklık, burun içi kuruluğu, ağızda yaralar, halsizlik, diş eti rahatsızlığı gibi durumlar burun yarasına neden olabilir.
  • Burun çevresinde çıkan uçuklar kaşınarak çoğalıp burun içine de sıçrayabilir.

Burun Yarası Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geçmeyen burun yaralarında mutlaka bir kulak, burun, boğaz uzmanına muayene olunmalıdır. Doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Yara olan bölgelere nemlendirici kremler sürülerek yaraların nemli tutulması sağlanmalıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için C vitamini alınmalı, taze limon ve portakal suları tüketilmelidir. A ve D vitamini içeren merhemler kullanılarak enfeksiyonlar kurutulup, yaraların iyileşmesi hızlandırılabilir. Bol sıvı tüketilmeli, burun kanallarını açmak ve temizlemek için buruna tuzlu su çekilmelidir. Burun temizliğinde yumuşak kağıt mendiller kullanılmalı ve burun su ile temizlenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Görevleri Nelerdir?

Burun Görevleri Nelerdir?

Haber Bülteni