Estetik Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
12 Temmuz 2024

Estetik Burun Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Estetik burun ameliyatı, burnun şeklini değiştirmek için yapılan bir operasyondur. Ameliyat, hastanın isteklerine ve rahatsız olduğu bölgeye göre şekillendirilir. Burun küçültülebilir, büyütülebilir, kemiklerdeki eğrilik düzeltilebilir ve burun ucu şekillendirilebilir. Estetik burun ameliyatının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin çoğu kozmetik amaçlıdır.

Estetik Burun Ameliyatı Sebepleri Nelerdir?

Estetik burun ameliyatı yaptırmanın çeşitli sebepleri vardır:
  • Profil görüntüsünden şikâyetçi olanlar
  • Rahat nefes almak isteyenler
  • Burunda düşüklük yaşayanlar
  • Hafif kalkık bir burun isteyenler
  • Daha önce burnuyla ilgili kaza geçirmiş olanlar
Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik burun ameliyatı yapılmadan önce, yüz hatlarına uygun bir burun oluşturulması göz önünde bulundurulur. Ameliyat; açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılır. Genel olarak açık ameliyat daha çok tercih edilmektedir. Ameliyat öncesi, hasta için herhangi bir komplikasyon gelişmemesi amacıyla birtakım tetkiklerden geçmesi gerekmektedir. Estetik burun ameliyatları genel anestezi uygulanarak yapılır ve yaklaşık olarak iki saat sürer.

Açık ameliyatlarda burnun uç bölgesinde ve iç kısmında kesiler açılır. Açılan kesilerden kıkırdaklar düzeltilir ve hastanın istediği burun şekli verilir. Bunun dışında nefes almayı engelleyen diğer durumlar da ortadan kaldırılır. Ameliyat bitiminden sonra, hastanın nefes almasını zorlaştıran tamponlar yerleştirilir. Ancak günümüz şartlarında bu süreç daha kolay hale gelmiştir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrasında

Ameliyat sonrasında hasta aynı gün içerisinde taburcu edilebilir veya isteğine bağlı olarak bir gün daha kalabilir. Ameliyat sonrasında beklenildiği gibi ağrı olmaz. Ancak on beş gün boyunca göz altlarında şişlik ve morluk olması normaldir. Ameliyat sonrası bir ay içerisinde hasta toparlanır ve normale döner. Bir yıl içerisinde ise burun tam olarak yerine oturmuş olur.

Ekstra Bilgiler

Estetik burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ameliyat sonrası ilk haftalarda ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca, burnun darbe alması önlenmeli ve direkt güneş ışığından korunmalıdır. Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız. Ameliyatın nihai sonucunu görmek için sabırlı olmanız ve iyileşme sürecine özen göstermeniz önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Neda

12 Temmuz 2024 Cuma

Estetik burun ameliyatı sonrasında göz altlarında şişlik ve morluk yaşayan oldu mu? Bu durum ne kadar sürüyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Neda,

Estetik burun ameliyatından sonra göz altlarında şişlik ve morluk yaşamak oldukça yaygındır. Bu durum çoğu hastada görülür ve genellikle ameliyatın doğal bir sonucudur. Şişlik ve morluklar kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle ilk birkaç gün içinde en yoğun seviyede olur ve ardından azalmaya başlar. Tamamen iyileşmesi ise genellikle 1 ila 2 hafta sürebilir. Ancak, herkesin iyileşme süreci farklı olduğundan, bu süre kişisel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız ve iyileşme sürecini hızlandırmak için belirtilen bakım önerilerini takip etmeniz önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Burun Küçültme Estetiği

Burun Küçültme Estetiği

İlginizi Çekebilir

Burun Kokusu Nedenleri

Burun Kokusu Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Burun Kanaması Nedenleri

Gece Burun Kanaması Nedenleri

Baş Ağrısı Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Baş Ağrısı Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Burun Deviasyon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Deviasyon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Tamponu Çeşitleri

Burun Tamponu Çeşitleri

Avamys Burun Spreyi Etkileri Nelerdir?

Avamys Burun Spreyi Etkileri Nelerdir?